gramofony

gramofony

1 - 27 z 27

Gramofony

Gramofony – z pozoru klasyczne urządzenia które przeminęły wraz z nadejściem XXI wieku. Obecnie jednak powracają do łask, a wszystko to dzięki powstaniu najnowszych technologii takich jak choćby DVS. Dlatego też wybór konkretnego sprzętu nie jest jednak taki prosty jak nam się wydaje. O tym na co zwracać uwagę przy zakupie oraz na jaki model powinniśmy się zdecydować, kilka słów poniżej.

Typy gramofonów

Na początku powiemy sobie kilka słów o typach. Głównie możemy podzielić tą kategorię na dwa główne rodzaje – gramofony z napędem paskowym oraz bezpośrednim. Czym zatem różni się jedno od drugiego?

Gramofony z napędem paskowym

Adresowane są do osób które szukają dosyć niedrogiego sprzętu wyłącznie do odtwarzania muzyki. Ze względu na konstrukcję nie jest możliwe miksowanie czy też skreczowanie utworów. Na wyróżnienie w tej kategorii zasługują:

  • Reloop RP-1000M
  • Numark TT-USB

Jest to dosyć dobry jakościowo sprzęt który z pewnością spełni niezbyt wygórowane oczekiwania każdego zwolennika „czarnych” płyt.

Gramofony z napędem bezpośrednim

Przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą zabawę z vinylami. W odróżnieniu do „paskowych” gramofony z napędem bezpośrednim przeznaczone są do miksowania i skreczowania, ponieważ silnik ma duży moment obrotowy oraz małą bezwładność, przez co szybko wraca do właściwych obrotów. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w modelach:

  • Reloop RP-2000 MK3 USB
  • Reloop RP-7000
  • Reloop RP-8000
  • Numark TTX USB

Sprzęt ten spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto również wspomnieć o tym iż niektóre z nich posiadają sekcję kontrolek MIDI kompatybilną z dowolnym oprogramowaniem wykorzystującym komunikaty MIDI.

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Każdy dobry gramofon powinien mieć stabilizację napędu. Jest to układ elektroniczny odpowiadający za stabilizację obrotów silnika tak by zapewnić możliwie najwyższą jakość odtwarzania.

Należy także zwrócić uwagę na możliwość wymiany wkładki gramofonowej. W dobie powszechnego sprzętu elektronicznego możemy kupić całe systemy oraz osobno wkładki o najprzeróżniejszych parametrach. Dla nas najważniejsze jest to, by obie miały jak największy sygnał wyjściowy.
Dobry sprzęt powinien posiadać odpowiednią wagę. W większości przypadku świadczy to o solidnym wykonaniu. Masa własna stabilizuje obroty „talerza”, łatwiej również dokręcać masywnym urządzeniem.

Warto również zwrócić uwagę na to czy nasz przyszły gramofon ma wbudowane przewody. Jest to co prawda sprawa drugorzędna, ponieważ jedynie na co może ten fakt wpłynąć to problem podczas ewentualnego, ale jednak często zdarzającego się uszkodzenia sprzętu.

Jeśli mamy w planach podróże ze sprzętem warto również przemyśleć zakup odpowiedniego case, tak by zapewnić możliwie najbezpieczniejszy transport.