Instrumenty klawiszowe

Instrumenty klawiszowe


Instrumenty klawiszowe to bardzo obszerna rodzina, która mieści w sobie wiele rodzajów instrumentów, które pomimo bardzo długiej historii wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chcąc zostać klawiszowcem, należy rozeznać się w instrumentach i wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom brzmieniowym, a jest w czym wybierać.

Keyboardy
Keyboard to najbardziej popularny instrument klawiszowy, który jest idealny do rozpoczęcia nauki. Instrument ten pasuje dla początkującego klawiszowca, ponieważ jego kwota zaczyna się w stosunkowo niskim progu cenowym, choć nie oznacza to, że są to instrumenty tylko dla początkujących. Niezależnie od stopnia zaawansowania i wymagań brzmieniowych, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo dobrym keyboardem dla początkującego muzyka jest Casio Yamaha PSR-E343, który posiada między innymi 61 klawiszy, 32-głosową polifonię i aż 550 różnych brzmień! To wszystko w połączeniu z niską ceną sprzętu, sprawia, że jest on bardzo często polecany jako pierwszy keyboard.

Stage piano

Stage piano to mówiąc w uproszczeniu – pianino estradowe, czyli takie, który zostało zaprojektowane z myślą o koncertach. Nie oznacza to jednak, że nadaje się tylko do występów na scenie. Doskonałym modelem, który dobrze sprawdzi się podczas koncertów jest Kurzweil Artis, który jest niewątpliwym liderem w swojej klasie. 128-głosowa polifonia, ponad 250 brzmień prosto z najwyższej serii PC3K oraz nowy fortepian German Grand Piano, ale aspektem  na który warto zwrócić szczególną uwagę jest włoska, ważona klawiatura, składająca się z 88 pełnowymiarowych klawiszy, podatnych na siłę nacisku, co oznacza, że model ten posiada niesamowitą możliwość artykulacji dźwięku.

Pianina cyfrowe

Pianino akustyczne to wspaniały instrument, który przykuwa wzrok, a jego brzmienie sprawia, że jest marzeniem wielu muzyków. Niestety taki instrument jest poza zasięgiem wielu z nich, ponieważ posiada spore gabaryty, dużo waży i może nie mieścić się w kosztach. Rozwiązaniem jest pianino cyfrowe, które potrafi zniwelować wymienione wcześniej przeszkody. Na uwagę zasługuje model Korg LP 180, który jest pełnowymiarowym pianinem, posiadającym 88 klawiszy z czułością nacisku, szeroką polifonię 120 głosów, różne brzmienia, wbudowane efekty i wiele innych. Korg LP 180 do doskonałe pianino cyfrowe zarówno dla osoby rozpoczynającej naukę, jak i dla kogoś, kto podstawy gry ma już dawno za sobą.