klawiatury sterujące

klawiatury sterujące

1 4

1 - 28 z 93

Kontrolery MIDI umożliwiają wygodne i efektywne operowanie na oprogramowaniu muzycznym, zarówno typu DAW jak i samych sekwencerach oraz syntezatorach programowych. Kontrolery MIDI, w odróżnieniu od syntezatorów czy grooveboxów nie posiadają własnych modułów dźwiękowych (nie mogą samodzielnie wytworzyć dźwięku). Są za to tańsze od instrumentów o porównywalnych możliwościach kontrolnych. Wiele kontrolerów MIDI jest także zaprojektowanych specjalnie dla ułatwienia obsługi programów typu DAW.

Klawiatury chromatyczne MIDI

Klasyczne klawiatury z czarno-białymi klawiszami, są niezastąpionym narzędziem przy improwizacji na syntezatorze VST czy wprowadzaniu nut do sekwencera. Występuje wiele typów tego rodzaju klawiatur, począwszy od małych i lekkich 25 czy 32 klawiszowych modeli, przez wersje średnie 49 i 61 klawiszowe, aż po duże klawiatury z 76 i 88 klawiszami. Osoby pragnące większej wygody gry, mogą znaleźć modele wyposażone w klawiatury półważone, a najbardziej wymagający, mogą sięgnąć po klawiatury wyposażone w mechanizm młoteczkowy, zapewniający odczucia podobne do tych, jakich dostarcza mechanizm fortepianu (m.in. M-Audio Oxygen 88, czy Studiologic Acuna). W ofercie znajdują się nawet klawiatury zaprojektowane w celu symulowania mechaniki klawiatur organowych. (Studiologic VMK-161 Organ Plus). Większość klawiatur wyposażona jest także w mniej lub bardziej rozbudowane zestawy padów i pokręteł na potrzeby DAW, jednakże w ofercie znajdują się także urządzenia ograniczające się do podstawowych funkcjonalności klawiatury chromatycznej  (np. MidiTech i2 61, czy seria Keystation od M-Audio) Innym zastosowaniem takiej klawiatury, jest możliwość podłączenia do jednego lub kilku modułów dźwiękowych.

Pady i kontrolery

Dynamicznie czułe pady perkusyjne we współpracy z DAW pozwalają na łatwe i szybkie operowanie pętlami i samplami, uruchamianie efektów, a także, w pewnym zakresie, na klasyczną grę tonami.  Pokrętła i suwaki pozwalają łatwo i szybko kontrolować pozostałe funkcje oprogramowania muzycznego, takie jak poziomy głośności, ustawienia filtrów czy ustawienia syntezatora VST, co uwalnia od żmudnego manipulowania myszką. Zastosowanie fizycznych kontrolerów nie tylko profesjonalnie wygląda, ale także znacząco przyspiesza pracę. Obok urządzeń wyspecjalizowanych, w ofercie znajdują się hybrydy o zróżnicowanym balansie funkcji kontrolnych, np. pady z pokrętłami i suwakami kontrolnymi, a także klawiatury wyposażone w obie te funkcje.


Podsumowanie

  • Kontrolery MIDI poprawiają wydajność i wygodę pracy z oprogramowaniem muzycznym
  • Same nie wytwarzają dźwięku, oferują za to duże możliwości kontroli oprogramowania i innych urządzeń.
  • Występują klasyczne klawiatury midi, pady, oraz kontrolery z suwakami i gałkami oraz hybrydy tych rozwiązań