monitory studyjne

monitory studyjne

1 6

1 - 28 z 164

Monitory studyjne, to specjalny rodzaj głośników, przeznaczony do precyzyjnego odsłuchu dźwięku oraz symulowania pracy różnych zestawów audio, co pozwala na lepszą obróbkę nagrań tak, aby brzmiały jak najlepiej na różnorodnych odtwarzaczach, słowem, jest to sprzęt ułatwiający prawidłowy miks i mastering.

Zwykłe głośniki lub kolumny głośnikowe, zniekształcają brzmienie muzyki na skutek swoich ograniczeń konstrukcyjnych, ale często również jest to skutek zamysłu producenta, który wytwarza głośniki „poprawiające brzmienie” pod kątem konkretnych grup słuchaczy lub gatunków muzycznych, albo z myślą o tym by sprzęt robił dobre wrażenie w mało sterylnych akustycznie marketach ze sprzętem RTV. Monitory studyjne są projektowane w innym celu, mają odtwarzać dźwięk jak najbardziej zbliżony do zarejestrowanego, a zatem w sposób możliwie najwierniejszy, bez zniekształceń i podbić. Jak łatwo zauważyć, ma to niebagatelną rolę w miksowaniu materiału audio oraz w, masteringu, ponieważ trudno ustalać prawidłowe poziomy głośności i kształtować brzmienie nagrania, nie mogąc usłyszeć rzeczywistego dźwięku obrabianego materiału z powodu zniekształceń wytwarzanych przez sprzęt odsłuchowy.

Brzmienie muzyki, którą poddano masteringowi przy użyciu zwykłego sprzętu audio, będzie najprędzej dostosowane do tego konkretnego sprzętu, natomiast nie sposób przewidzieć, jaki będzie dźwięk na innych typach odtwarzaczy audio, albo nawet w podobnym modelu o odmiennej charakterystyce. Zastosowanie monitorów studyjnych, pozwala uniknąć tego problemu. O ich przydatności świadczy powszechne zastosowanie we wszystkich profesjonalnych studiach muzycznych, oraz fakt, że pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się na rynku już w latach 40. XX wieku.
Kolejną zaletą monitorów, jest możliwość regulacji różnych części pasma, co pozwala ustawić je tak, aby uniknąć zniekształceń przez odbijanie dźwięku od ścian pomieszczenia, w którym są używane, oraz symulować różne rodzaje sprzętu grającego, dzięki czemu z pomocą monitora można określić, jak opracowywany utwór będzie brzmiał na szerokim wachlarzu odtwarzaczy (np. małych radyjkach, wieżach hi-fi, telewizorach, głośnikach komputerowych).
Kupując monitor, trzeba mieć na względzie warunki w jakich będzie używany. W uproszczeniu można co prawda powiedzieć, że duże monitory mogą zapewnić lepszą jakość dźwięku, jednak nie sprawdzą się w przypadku niedostosowanych akustycznie, a szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie szczególnie duży problem mogą stanowić basy odbijające się od ścian. Dlatego w niewielkich studiach, lepiej sprawdzają się małe monitory takie jak np. M-Audio BX5 lub Adam Audio A5X.

Podsumowanie:

  • Monitory studyjne to specjalistyczne głośniki do odsłuchu przy obróbce dźwięku, powszechnie używane przez profesjonalistów.
  • Monitory emitują dźwięk ze znacznie mniejszymi zniekształceniami niż zwykłe głośniki. Pozwala to usłyszeć muzykę, nad którą się pracuje, a nie wersję „podkoloryzowaną”.
  • Używanie monitorów pomaga uniknąć błędów w miksie oraz ułatwia mastering.
  • Przy wyborze monitorów nie kieruj się wielkością. Rozmiar monitora, a zwłaszcza głośnika niskotonowego powinien być dobrany do rozmiarów studia. W małych studiach, lepiej sprawdzi się mały monitor.