Studio nagrań

Studio nagrań


Dawniej muzyk lub zespół, który zamierzał nagrać swoją muzykę, musiał udać się do studia nagrań. Dziś studio również pełni nieopisanie ważną rolę, ale nie jest jedynym wyjściem. Możemy sami nagrywać swoją muzykę, miksować, dogrywać kolejne ścieżki, a w tym wszystkim pomoże nam sprzęt nagrywający w wysokiej jakości, którego możemy używać w domu lub poza nim, jeśli zaopatrzymy się w sprzęt bezprzewodowy. Warto przytoczyć kilka, z wielu rodzajów sprzętu nagrywającego.

Interfejsy audio

Interfejs audio jest jednym z najczęściej używanych sprzętów służących do nagrań. Za jego pomocą możemy zarejestrować swoją muzykę nie odchodząc od komputera, a to wszystko w bardzo łatwy, szybki sposób i co najważniejsze, z wysoką jakością dźwięku. Jednym z najczęściej omawianych interfejsów jest Behringer Guitar Link UCG102, czyli interfejs dla gitarzystów. Jego obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy wpiąć urządzenie do portu USB, zainstalować sterowniki i wpiąć gitarę do wejścia z wizerunkiem tego instrumentu. Są także interfejsy, które pozwalają na podłączenie do nich mikrofonu. Jeżeli zależy nam na takim sprzęcie, należy szukać modelu z wejściem mikrofonowym, zwanym także wejściem phantom. Takim modelem jest między innymi M-Audio M-Track II, który posiada dwa wejścia na mikrofon. M-Audio M-Track II to interfejs wysokiej jakości, który bez problemu może posłużyć jako domowe studio nagrań.

Rejestratory

Rejestratory dźwięku to coraz częściej wybierana grupa sprzętu do nagrań. Posiadając taki rejestrator możemy nagrać swoją muzykę w wysokiej jakości gdzie tylko chcemy. W domu, w parku, podczas gry na ulicy, gdziekolwiek. To właśnie mobilność połączona z wysoką jakością sprawiają, że muzycy coraz częściej zastanawiają się nad wyborem tego sprzętu. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest Zoom H1, który konkuruje z rejestratorem Tascam Dr-05. Oba modele są łatwe w obsłudze i zaskakują czystością nagrań. Niezależnie od tego który z nich wybierzemy, na pewno będziemy zadowoleni. Przenośny rejestrator to przydatny sprzęt szczególnie dla muzyka grającego na gitarze akustycznej, ponieważ wiernie oddaje jej brzmienie.

Mikrofony

Nie ma studia bez mikrofonów. Sprzęt ten był opisywany niezliczoną ilość razy, ale mimo to wciąż jest gorącym tematem rozmów. Początkującym muzykom na pewno przypadnie do gustu mikrofon MXL 990, który jest jednym z najczęściej polecanych na wielu forach muzycznych. Mikrofon MXL 990 zapewnia wysoką jakość i czyste, naturalne brzmienie za stosunkowo niewielką kwotę. Ten sprzęt nadaje się zarówno na pierwszy mikrofon jak i do dalszych, bardziej profesjonalnych nagrań.